Prijavite se na naše e-novice in prejmite popust 4 € pri prvem nakupu
Domov Blog Nasveti in navodila Katere so vrste baterij za svinčnike? Kako vem, ali je baterija prazna?
Katere so vrste baterij za svinčnike? Kako vem, ali je baterija prazna?

Katere so vrste baterij za svinčnike? Kako vem, ali je baterija prazna?

Nasveti in navodila
Objavljeno 23. maj 2025

Po mojem mnenju ni nobenega slovenskega gospodinjstva, kjer ne bi našli svinčnikovih baterij. Uporabljamo jih prav vsi – za daljince, igrače, svetilke, budilke ali fotoaparate. A le redki se v njih dobro znajdejo. Veste, katero vrsto izbrati, da bodo baterije zdržale čim dlje? In kako ugotoviti, da so popolnoma iztrošene? V tem članku bomo vse pregledno povzeli, opisala vam bom, katere vrste so primerne za kaj, in vam tudi svetovala, kako zanesljivo ugotoviti, ali je baterija še uporabna ali jo je treba zamenjati.

Kateri so osnovni tipi svinčnikovih baterij in kako so označeni?

Svinčnikove baterije se razlikujejo ne le po tehnologiji, ki jo uporabljajo (o tem bomo govorili pozneje), temveč predvsem po velikosti.

AAA (mikro svinčnikove baterije)

AAA mikro baterije so majhne in varčne. Pogosto se uporabljajo v napravah z nižjo porabo energije, kot so daljinci, brezžične miške ali otroške igrače. Njihove standardne mere so 10,5 × 44,5 mm.

AA (klasične svinčnikove baterije)

AA baterije so ena najpogostejših vrst. Imajo univerzalno velikost in večjo kapaciteto kot AAA baterije. S standardnimi dimenzijami 14,5 × 50,5 mm so primerne za svetilke, igralne kontrolerje ali kuhinjske tehtnice.

C (male monobaterije)

C baterije so večje od običajnih svinčnikovih baterij in nudijo večjo kapaciteto ter daljšo življenjsko dobo. Imajo standardne dimenzije 26,2 × 50 mm in so primerne za elektronske igrače, večje svetilke, bliskavice ali prenosna radia.

D (velike monobaterije)

Največje med običajnimi baterijami so D baterije, ki nudijo največjo kapaciteto in najdaljšo življenjsko dobo. S standardnimi dimenzijami 34,2 × 61,5 mm se pogosto uporabljajo v močnejših svetilkah, prenosnih zvočnikih ali nekaterih medicinskih napravah.

Uporaba posameznih vrst baterij je zgolj informativna, saj je odvisna od posamezne naprave.

Če iščete enkratne alkalne baterije z visoko kapaciteto in dolgo življenjsko dobo, priporočam naslednje:

  • GP Super – ponujajo do 50 % daljšo življenjsko dobo v primerjavi z običajnimi alkalnimi baterijami.
  • GP Ultra – nudijo do 80 % več moči kot standardne alkalne baterije.
  • GP Ultra Plus – imajo do 200 % več moči kot običajne alkalne baterije.

Vse te baterije najdete v našem e-trgovini v vseh velikostih (AAA, AA, C, D in celo 9V).

Pregled baterij

Pregled baterijskih tehnologij

Kemična sestava baterij bistveno vpliva na njihovo življenjsko dobo, zato je dobro poznati vsaj osnovne informacije.

Alkalne baterije so najpogostejše in jih najdete v vseh velikostih. Imajo srednjo kapaciteto in življenjsko dobo, a niso najboljše za naprave z visoko porabo energije.

Litijeve baterije so izredno lahke, z dolgo življenjsko dobo, najboljšo energijsko gostoto in prenesejo visoke tokove. Samopraznjenje je minimalno. Če jih vstavite v stensko uro ali daljinski upravljalnik, bodo delovale leta. Poleg tega so odporne na ekstremne temperature od -40 °C do +60 °C.

Ste navdušeni nad litijevimi baterijami? Kupite litijeve baterije znamke GP in ne boste razočarani.

Cink-ogljikove baterije so cenejša možnost z nižjo kapaciteto. Njihova slabost je hitro praznjenje, zato niso primerne za naprave z večjo porabo energije. Nekoliko zmogljivejše so cink-kloridne baterije, ki sicer nudijo boljšo kapaciteto, a še vedno niso tako učinkovite kot alkalne baterije.

GP litijeva enkratna svinčnikova baterija

V naši ponudbi ne boste našli več cink-ogljikovih niti cink-kloridnih baterij. Tehnološko so že zastarele in danes obstajajo veliko učinkovitejše možnosti z daljšo življenjsko dobo in večjo zanesljivostjo – na primer alkalne ali litijeve baterije.

Vas zanima tehnološko ozadje svinčnikovih baterij bolj podrobno? Preberite si naš članek, ki se osredotoča na vrste enkratnih baterij.

Kdaj izbrati enkratne svinčnikove baterije in kdaj so bolj primerne polnilne?

Enkratne baterije so enostavna tehnologija, ki bo verjetno še dolgo aktualna. V mnogih primerih so lahko boljša izbira kot polnilne, zlasti v napravah, kjer baterije ostanejo v napravi dlje časa. To velja na primer za daljince, senzorje gibanja, ure, budilke ali nekatere svetilke.

Nasprotno pa, če bi morali baterije v napravi menjati večkrat letno, je bolje izbrati polnilne različice. Te se najbolj splačajo pri napravah z večjo porabo energije ali tam, kjer je pogosta menjava baterij. Čeprav so polnilne baterije dražje ob nakupu, zaradi dolge življenjske dobe in možnosti večkratne uporabe prihranijo denar in varujejo okolje.

Na koncu je vse odvisno od konkretne uporabe. Če gre za naprave z nizko porabo in redko menjavo baterij, so po mojem mnenju bolj primerne enkratne baterije. V primerih večje porabe in pogostejših menjav pa se izplača vlagati v polnilne baterije.

Svinčnikove baterije za fotoaparat

Na naši spletni trgovini emos.cz ponujamo poleg svinčnikovih baterij tudi vse velikosti gumbnih in specialnih baterij. Imamo tudi take, ki jih je drugje težko dobiti! Potrebujete pomoč pri izbiri? Preberite si ta članek, ki vas lepo popelje skozi postopek izbire prave baterije.

Kako prepoznati, da je svinčnikova baterija prazna?

Predal poln svinčnikovih baterij, za katere mislimo, da so pripravljene na uporabo. A če vmes odložimo eno uporabljeno z mislijo, da jo kasneje zavržemo, nastane neskončen kaos.

Obstaja več načinov, kako ugotoviti, ali je baterija še uporabna ali ne. Eden najlažjih je uporaba merilnika toka in napetosti. Ta naprava z dvema žicama pokaže, koliko naboja je še v bateriji – če merite novo alkalno baterijo z napetostjo 1,5 V, bi morala pokazati približno 1,6 V.

Če nimate voltmetra pri roki, vstavite baterijo v napravo z majhno porabo energije, na primer v uro. Če ne bo delovala niti tam, jo lahko mirno zavržete. V nasprotnem primeru veste, da imate še uporabno baterijo na zalogi.

Odličen pripomoček za merjenje napolnjenosti baterij je univerzalni tester. Uporabite ga lahko za merjenje baterij različnih velikosti – N, AAA, AA, C, D, 9 V in gumbne baterije.

EMOS tester baterij

Kaj storiti s praznimi baterijami?

Ugotovili ste, da imate v predalu več praznih in neuporabnih baterij kot tistih, ki jih še lahko uporabite? Ne odlašajte in jih zavrzite.

Monobaterije lahko zavržete v zelene zbirne zabojnike, namenjene prav za baterije. Najdete jih skoraj v vsaki trgovini ali tudi na pošti. Druga možnost je oddaja izrabljenih baterij v zunanje zabojnike za zbiranje male elektronike.

O avtorju: Petr Brůžek - "Navdušenec nad tehnologijo, znanostjo, tehniko, okoljevarstvom in mehaniko. V podjetju Emos skrbim za marketing, v prostem času pa najraje ustvarjam v delavnici."

Pišemo, svetujemo, navdihujemo in testiramo