Zgodnje opozorilo na požar je lahko ključno za rešitev življenj in premoženja. Prav zato detektor dima ne bi smel manjkati v nobenem gospodinjstvu, pisarni ali delavnici. V tem članku bomo pogledali, kako ta naprava deluje, kam jo pravilno namestiti in predstavili vam bomo konkretne modele, ki zanesljivo skrbijo za vašo varnost.

Kam namestiti detektor dima in kako deluje? Praktični vodnik za varstvo pred požarom
Nasveti in navodilaKako delujejo senzorji dima?
Detektorji dima delujejo na osnovi ionizacijske ali fotoelektrične tehnologije – ionizacijski senzorji bolje zaznajo hitro širjenje ognja, medtem ko so fotoelektrični učinkovitejši pri tlečih požarih. Sodobni detektorji dima, ki uporabljajo tako imenovano optično tehnologijo (fotoelektrično), vsebujejo majhno komoro z infrardečim žarkom. Ko delci dima vstopijo v komoro, zmotijo ta žarek in senzor sproži alarm. Ti senzorji so idealni za zaznavanje požarov, ki pogosto nastanejo zaradi okvarjene električne napeljave ali cigarete.
Modeli detektorjev dima, ki jih ponujamo (npr. EMOS detektor TSS890B-HI, EMOS GS558, EMOS GoSmart TS380C-HW), delujejo prav na fotoelektričnem principu. Ko dim vstopi v komoro, delci razpršijo svetlobo tako, da ta zadene fotodiodo. To sproži aktivacijo alarma – naprava sproži glasno zvočno opozorilo in v primeru pametnega modela (npr. TS380C-HW) pošlje tudi obvestilo na mobilni telefon.
Senzor zazna prisotnost vidnih delcev dima v zraku. Vendar pa ne zazna plina, temperature ali plamena. Zato je priporočljivo, da ga dopolnite z detektorjem ogljikovega monoksida, če imate doma plinske ali trdne gorivne naprave. Najbolje zazna tleče požare, kot so goreči kabli ali preobremenjene vtičnice. Njihova prednost je tudi, da so manj občutljivi na lažne alarme (npr. od pare), če so pravilno nameščeni.

Kje namestiti detektor dima?
Namestitev detektorja dima je ključna za njegovo pravilno delovanje. Primerna mesta so na stropu v bivalnih prostorih, kot je dnevna soba, oziroma v bližini spalnic, da vas alarm prebudi v primeru nočnega požara. Običajno se namešča izven kuhinje, da se izogne lažnim alarmom zaradi kuhanja, ter izven garaž, kjer bi alarm lahko sprožile izpušne pline. Če do lažnega alarma vseeno pride, so detektorji často opremljeni s HUSH gumbom, ki omogoča začasno utišanje alarmu.
V večjih enodružinskih hišah naj bodo senzorji dima v vseh nadstropjih, vključno s kletjo in podstrešjem. Izogibajte se tako imenovanim mrtvim točkam, kamor dim pride prepozno. To so mesta brez ustreznega pretoka zraka. Detektor zato namestite vsaj 50 cm od sten in kotov. Vsi naši detektorji so zasnovani za enostavno montažo na strop ali steno.
V pisarniških prostorih se detektorji dima nameščajo tudi v hodnikih. Montaža je zagotovo priporočljiva na stopniščih, saj se dim v odprtih prostorih hitro dviguje in tako omogoča zgodnje zaznavanje in opozorilo. V večjih prostorih ali večnadstropnih stavbah je primerno namestiti več medsebojno povezanih senzorjev. Na primer detektor dima TSS890B-HI na omrežno napajanje je mogoče povezati z do 40 drugimi detektorji za sinhronizirano opozarjanje. Pripravljen je za enostavno integracijo v večje sisteme in nudi zanesljivo zaščito z optičnim in akustičnim alarmom. Ima življenjsko dobo 10 let in signalizira konec življenjske dobe, kar zmanjšuje potrebo po vzdrževanju. Alarm z glasnostjo 85 dB učinkovito opozarja na dim in požar – idealen je za večje pisarne ali industrijske prostore.

Na kaj paziti pri uporabi detektorja dima
Verjetno ni treba posebej razlagati, da se v prezračevalne odprtine naprave ne sme vstavljati nobenih predmetov in da prezračevalne odprtine opozorilne naprave ne smejo biti prekrite. Izjema so prenove in gradbena dela, med katerimi nastaja prah. Takrat morate detektor odstraniti, da preprečite njegovo onesnaženje. Če to ni mogoče, je treba odprtine detektorja med delom prekriti, na primer z vrečko. Prekrit detektor lahko reagira z zamudo, zato ga po končanem delu nujno odkrijte. Podobno kot pri detektorjih CO tudi v bližini detektorjev dima ne uporabljajte aerosolov, sprejev ali čistil. Detektorjev dima ne smemo barvati – čeprav bi se morda bolje ujemali s stropom, bi to lahko negativno vplivalo na njihovo delovanje. Nenazadnje, pri modelih na potrošne baterije, bodisi 9V baterije (model TSS910A ali GS536-H01) bodisi AA baterije (model TS380C-HW ali GS558), pazite na pravočasno zamenjavo. Zaradi nizke porabe EMOS detektorjev bo zamenjava baterij potrebna šele čez 10 let!
Zanesljivi modeli detektorjev dima EMOS
Detektorji dima so ključni za zaščito vašega doma, saj lahko pravočasno zaznajo že majhne količine dima, kar vam da dragocen čas za evakuacijo ali klic gasilcev. So prva obrambna linija pri požarih zaradi zgodnjega zaznavanja dima. Le dodajmo, da morajo biti za vašo najboljšo zaščito detektorji dima nameščeni kot del celotnega požarnega in varnostnega sistema, ki vključuje tudi detektorje CO, detektor požara THS916A in detektor plina GS869.
Že smo omenili detektor dima TSS890B-HI primeren za pisarne. V naši ponudbi pa imamo različne vrste detektorjev dima za gospodinjstva. Na naši spletni trgovini boste našli klasične enostavne senzorje, kot je detektor TSS910A idealen za stanovanja, detektor dima GS536-H01 za vsako gospodinjstvo in tudi naprednejšo Wi-Fi različico.
Povezljivost z Wi-Fi in našo aplikacijo za pametne naprave je glavna dodana vrednost GoSmart detektorja dima TS380C-HW. Senzor se poveže z domačim Wi-Fi omrežjem na frekvenci 2,4 GHz, kar omogoča daljinsko spremljanje in upravljanje prek mobilnih aplikacij EMOS GoSmart ali TUYA, združljivih z operacijskimi sistemi iOS in Android. Ta detektor se tako enostavno vključi v pametni dom in poveže z drugimi pametnimi izdelki EMOS, kar omogoča avtomatizacijo različnih scenarijev, kot je na primer vklop osvetlitve izhodne poti ali odpiranje oken ob zaznavi dima. Po povezavi z Wi-Fi omrežjem in združitvi z mobilno aplikacijo lahko napravo nadzorujete in upravljate od kjerkoli. V primeru zaznave dima boste prejeli takojšnje obvestilo na mobilno napravo, kar vam omogoča hitro reakcijo na morebitno nevarnost. Kdor se želi bolj poglobiti v pametni dom, naj si prebere članek Pametni dom si ustvarite tudi v najetem stanovanju.
Za večje enodružinske hiše priporočamo detektor dima GS558, ki je opremljen z brezžičnim modulom za povezovanje več senzorjev v en sistem. Detektor pravočasno zazna dim, ki nastaja zaradi tlečih plamenov v enem delu hiše, in opozori prebivalce z optično-akustičnim signalom na vseh povezanih napravah na grozeč požar, s čimer zagotavlja visoko raven varnosti in ščiti zdravje ter premoženje.
Verjamemo, da vam je ta članek pomagal pri razumevanju funkcij in prednosti detektorjev dima. Požar lahko nastane hitro in pogosto brez opozorila. Detektorji dima pomembno prispevajo k zaščiti življenj ob požarih, zato ne bi smeli manjkati v nobenem gospodinjstvu. Z zanesljivim detektorjem dima pridobite dragocene dodatne minute, ki lahko rešijo življenje. Izberite pravega v spletni trgovini EMOS in spite mirno. Vse modele najdete pregledno v kategoriji Detektorji dima, z veseljem pa vam svetujemo tudi na naši podporni liniji ali po elektronski pošti.
O avtorju: Petr Brůžek – "Sem navdušenec nad tehnologijo, znanostjo, tehniko, okoljevarstvom in mehaniko. V podjetju Emos skrbim za marketing, v prostem času pa najraje ustvarjam v delavnici."